Archiv

Archiv podle let:

2011

18. 5. 2011
Dovolená ve Vysokém nad Jizerou

Ve dnech 21.5. - 27. 5. 2011 byla skupinka 12 klientek na dovolené ve Vysokém nad Jizerou. Odjíždělo se z našeho Domova v sobotu 21. 5. v 10.00 hod., cesta trvala asi 1 hodinu. Po ubytování a vybalení věcí následovala procházka po okolí a seznámení s místem pobytu. Večer jsme společně s majitelkou hotelu a klientkami plánovaly přibližný program na celý týden. Během pobytu jsme navštívily mnoho krásných míst a našlapaly hodně kilometrů. Z výletů to například byl pěší výlet na Roztocký mlýn dlouhý 9 km, Rigerova stezka – 7 km, návštěva muzea, betlému a výlet autobusem na zámek Jilemnice. V programu nechyběla ani návštěva cukráren, restaurací a obchůdků, kde si samy klientky vybraly drobné dárečky. V poslední den pobytu jsme absolvovaly krásný výlet do Bozkovských dolomitových jeskyní. Dovolenou jsme zakončily táborákem s opékáním vuřtů a skvělou zábavou. Dovolená se vydařila a klientkám se velmi líbila. Týden rychle utekl, některé plány na výlety zůstaly nesplněné a tak se těšíme na příští rok.


1. 2. 2011
Snížení kapacity

Dnem 1. 2. 2011 byla snížena kapacita Domova Sluneční dvůr na 55 lůžek. Toto snížení je v souladu s Transformačním a Rozvojovým plánem organizace. Cílová kapacita by měla být 52 lůžek.


2. 1. 2011
Návštěva radního Petráčka v Domově Sluneční dvůr.

Videozáznam návštěvy


2010

1. 8. 2010
Sportovní hry Opárno 2010

          Už po desáté jsme se zúčastnili Sportovních her v Opárně na Lovosicku. Ostudu jsme si rozhodně neudělali. 13 medailí z 18-ti možných je přeci velký úspěch. Děvčata soutěžila v běhu na 30 a 60 m, ve stolním tenise, hodu koulí a kriketovým míčkem. Počasí přálo a po celý týden bylo krásně. I doprovodný program se povedl, soutěže, vystoupení mažoretek, ukázka výcviku policejních psů a seskok parašutistů, vše bylo úchvatné.
Už se těšíme na další ročník.
Sportovní hry 2010


1. 8. 2010
Itálie – Caorle 2010

          Také letos jsme jely na dovolenou k moři. Tentokrát do Itálie. Zájezdu se účastnilo 21 klientek s 5-ti členným doprovodem. Odjížděly jsme z našeho Domova už v pátek 28. 5. večer a po noční cestě přes Rakousko a Alpy jsme ráno dorazily k cíli naší cesty do Caorle. Bydlely jsme v krásném hotelu Gabriel, pokoje byly dvou až čtyřlůžkové s balkony. Hotel samotný stál přímo v centru Caorle na hlavní třídě. Po ubytování a vybalení věcí jsme ihned zamířily na pláž. K moři jsme to měly od hotelu jen malý kousek. Přešly jsme silnici, obešly roh a už jsme byly na pláži. Nádherná písečná pláž se slunečníky a lehátky s pozvolným klesáním do moře, kde jsme si užily koupání všechny i ty z nás které neuměly plavat. Celý týden jsme měly krásné a slunečné počasí. V pondělí jsme jely malým vláčkem na projížďku celým Caorle i s návštěvou historického centra a odborným výkladem průvodkyně. Večer jsme pak měly diskotéku v jídelně hotelu. Ostatní večery jsme se procházely ve městě, kde jsme se dívaly do výloh obchůdků a užívaly jsme si rušného nočního života. Každý den jsme chodily na pláž a užívaly si slunění a koupání v moři. Ve čtvrtek jsme se zúčastnily celodenního zájezdu autobusem a lodí do Benátek. Při procházce Benátkami jsme obdivovaly všechny paláce, různé uličky, můstky nad kanály a gondoly s gondoliéry. Byl to sice únavný, ale překrásný zážitek, na který budeme všechny dlouho vzpomínat.
          Celá dovolená nám velice rychle utekla a než jsme se nadály, už byla sobota, musely jsme sbalit kufry a byl tu autobus, který nás večer odvezl zpět domů.
Večerní cesta přes Alpy ozářené zapadajícím sluníčkem byl posledním nádherným zážitkem naší krásné, ale krátké dovolené. Ráno v šest hodin už jsme byly doma na Slunečním dvoře a pomalu se probouzely z nádherného dovolenkového snu.

Doprovod: Kóšová L, Kóšová E., Klepačová M., Hraníková M., Belžanová L.
Itálie 2010


19. 5. 2010
Vyjednávání

          Transformace je velice ožehavé téma. Někteří klienti i zaměstnanci nejsou s transformací ztotožněni a to z důvodu neochoty stěhování či ztráty zaměstnání, ale hlavně je to asi strach z neznámého.
          Nejdůležitější způsob jak eliminovat neochotu a strach z neznámého, je komunikace. Vysvětlovat klientům co získají, co poznají nové, ale i co přijdou. Nestrašit klienty ale vysvětlovat, popisovat možné situace.
          U zaměstnanců je situace složitější. Představa změny pracovních stereotypů je pro některé děsivá a tak hledají překážky. Snad se bojí větší zodpovědnosti na budoucích pracovištích – chráněném bydlení. Zde budou více zodpovědní za „své“ klienty, které by měli vést k většímu podílu na svém bydlení a žití.

Uvidíme jak se bude měnit myšlení klientů i zaměstnanců.

Ing. Pavel Kos
ředitel


15. 1. 2010
Transformace

          Naše zařízení bylo zařazeno do pilotního programu MPSV – Transformace sociálních služeb. V první fázi bylo 11 klientek převedeno do několika chráněných bytů v Liberci. Dalším krokem bude výstavba chráněných domů. Doposud nejsou určeny lokality pro jejich výstavbu, ale to se brzo změní. Do sondování vhodných lokalit byly zapojeny města Česká Lípa, Zákupy a obec Jestřebí.
          Cílem je zapojení klientů ústavu do běžné komunity občanů, jejich začlenění do běžného života, dle jejich schopností a za pomoci pracovníků sociálních služeb. V současnosti probíhají přípravy na zpracování projektové dokumentace, posouzení vhodnosti lokalit podle cílových skupin klientů a hlavně sbírání zkušeností a příkladů dobré praxe.

Ing. Pavel Kos
ředitel


2009

8. 7. 2009
Zájezd do Monastiru v Tunisu.

          Ve dnech 5.-13.6.2009 jsme byli na dovolené v Tunisu ve městě Monastir. Ubytováni jsme byli v hotelu Saadia. Již při příletu nás obklopilo teplo. Bylo 25 st.C, a to byly 2 hodiny ráno. Ubytování bylo super, velký pokoj s velkou postelí, balkon. Ale ten výběr z jídel. To byla paráda, hranolky, špagety, pečené brambory, těstoviny nebo rýže. K tomu různé přílohy masa kuřecí, skopové nebo ryba. Vše jsme ochutnali a navrch každý den zákusek.
          Hned první den jsme byli prozkoumat okolí hotelu, podívali jsme se na pláž. Všude plno písku, velké vlny, lehátka a slunečníky. Ten přesun ze studených Čech do teplého Tunisu byl nádherný. Plno sluníčka, opalování, krásný hotel a ochotná obsluha bylo pro nás jako balzám na duši.
          Každý den jsme byli u hotelového bazénu, někteří cvičili ve vodě, jiní jen plavali nebo se jen tak cákali pro zábavu. Odpoledne byla procházka a pak rovnou na pláž k moři. Musím přiznat, že moře bylo špinavé, samá tráva. Prý byly bouřky a vlny a příliv přinesly trávu z moře. Přesto jsme se museli namočit a prosolit.
          Ale nejhezčí byl výlet na velké lodi. Byla jako v Pirátech z Karibiku. Vyjeli jsme na moře a tam loď zakotvila. Hrála hudba, peklo se maso na grilu a břišní tanečnice nám zatancovala na palubě. Vše jsme řádně dokumentovali na film i foto. Na jedné straně lodi se chytaly ryby na pytlačku a na druhé straně se koupalo. Loď se s námi nepotopila a dovezla nás do přístavu v pořádku.
          No a na nákupy nemůžeme zapomenout. Vždyť dívky musí nakupovat a to jsme byli několikrát. Musíme mít památku na dovolenou. Pohledy jsme již poslali a tak něco pro sebe. Někdo si koupil přívěsek s velbloudem, jiní náramek nebo korále, prostě něco pro radost. A když jsme u té radosti, jsme v Tunisu, tak musíme ochutnat pravou tureckou kávu. Na tu jsme se vydali večer, i vodní dýmku nám nabízeli, ale nikdo z nás neměl odvahu na kouření vodní dýmky. Káva byla silná a sladká, ale malá.
          No a každý večer byla zábava, imitátoři hráli divadlo, pořádali diskotéky a učili nás nové tance. To byla paráda. Spát jsme chodili pozdě večer, až skončila muzika.
          Jenže vše jednou skončí, i naše dovolená. A tak jsme sbalili kufry, uronili slzy, rozloučili se s Monastirem a Tunisem. Letadlo nás odneslo domů do Prahy a zde nás čekalo pouhých 6 st.C. A jsme doma. Zbyly nám vzpomínky a fotky. Ale krásné.
Tunis 2009


8. 7. 2009
Sportovní hry v Opárně 2009-06-02.

          Ve dnech 11.-14.5.2009 proběhly VII. Sportovní hry Ústeckého kraje. Naše sportovní družstvo bylo zastoupeno ve všech disciplínách. Běh na 30 a 60m, hod koulí, hod kriketovým míčkem na cíl, skok do dálky a stolní tenis. Bylo i plno doprovodných soutěží a ukázek. Za vše hovoří fotografie ze sportovního klání.
Sportovní hry 2009


8. 7. 2009
Chráněný byt.

          Dnem 1.4.2009 byl otevřen další chráněný byt v Liberci Zelené údolí pro dvě klientky našeho Domova. Velkou zásluhu na získání a provozování chráněného bytu má Agentura chráněného bydlení DOLMEN. Po prvních měsících musíme s hrdostí konstatovat, že klientky si na nové bydlení rychle zvykly a jsou velmi spokojené.
Liberec


16. 4. 2009
Další chráněný byt.

          Dne 1.4.2009 proběhlo další kolo stěhování do nového chráněného bytu v Liberci v Zeleném údolí. Dvě klientky dostaly možnost bydlet v bytě, který poskytlo Město Liberec ve prospěch Agentury pro chráněné bydlení DOLMEN. Tento byt byl uvolněn po skončení Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009. Po sportovcích se nastěhovaly klientky, které toužily po samostatném životě, bez dozoru a v soukromí. Společně chtějí žít, vařit, prát a pracovat. Dům je v klidném prostředí a byt má výhled na dominantu Liberce Ještěd. Společnými silami Domova Sluneční dvůr, který zajistil přípravu klientek v přípravném bytě v ústavu, a DOLMENu, který zajistil byt a asistenční službu, se splnilo přání klientek.


20. 3. 2009
Pozvánka na Velikonoce

19. 3. 2009
Schůzka s opatrovníky v Domově Sluneční dvůr.

          Dne 14.3.2009 proběhlo každoroční setkání opatrovníků a rodičů klientek v Domově Sluneční dvůr. Vedení Domova vyhodnotilo uplynulý rok, jak byly splněny úkoly, které si vytýčilo. Pro další období je ale nejdůležitější plán postupné transformace sociálních služeb. Ředitel Domova, Ing. Pavel Kos, vysvětloval opatrovníkům, že Domov byl vybrán do programu ministerstva sociálních věcí Transformace sociálních služeb. Již byly započaty první pracovní schůzky a workschopy. Na prvním sezení byly probrány základní podmínky pro zařazení jednotlivých zařízení do programu. Na druhém jednání byly nastíněny technické parametry budoucích budov pro klienty, jaké místnosti musí mít klient v bytové jednotce, jak budou místnosti veliké a další normy. Celý program bude vyhlášen na období 2009 – 2014 a výsledkem by mělo být vytvoření nové bezbariérové pobytové služby pro osoby se zdravotním postižením. O průběhu plánování a postupném naplňování programu Vás budu průběžně informovat.

Ing. Pavel Kos
Ředitel Domova Sluneční dvůr


20. 1. 2009
          Vánoční svátky a vítání roku 2009 bylo tentokrát trochu jiné. Na tyto svátky jelo domů více kamarádek a v Domově nás zbylo asi 30. Vánoční stromky jsme zdobily dva dny před Vánocemi. Byly na obou budovách a na obou bytech, a byly to krásné borovice. A těch dárků pod stromečky. Každá jsme něco našly, kosmetiku, šampon, oblečení, náušnice nebo řetízek na krk, prostě samé užitečné věcičky pro nás ženy.
          Na Štědrovečerní večeři byl salát a řízek a také cukroví. Některé druhy cukroví jsme pekly s vychovatelkami, ale hodně cukroví upekly kuchařky, a bylo moc dobré. Dívaly jsme se na televizi a ukazovali si dárky. To byla paráda.
          Silvestr? Ten neměl chybu. Jen co se setmělo, udělal nám ředitel u bazénu hezký ohňostroj. Kdo měl foťák, ten fotil. Rachejtle lítaly a rozsvěcovaly se na nebi. Bylo to nádherné a prý to bylo vidět i v Provodíně a Jestřebí.
          Při večeři jsme měli přípitek šampusem. Skleničky cinkaly a večeře nám chutnala. Prostě to byl báječný konec roku. Vidíte, jak jsme se měli dobře? Bude hezký i ten rok 2009?


2008

13. 12. 2008
Domov Sluneční dvůr v zimě


12. 12. 2008
          Dnem 1. 12. 2008 byl zřízen a otevřen další byt chráněného bydlení, již druhý v pořadí, v Liberci Vesec. Jedná se o byt velikosti 2+1 s lodžií. Byt byl nabídnut dvěma klientkám, které nabídku přijaly a po přestěhování se rychle zabydlely. Vánoce již stráví ve svém novém bydlišti. Při první návštěvě byly klientky spokojené a šťastné. Zařizují se podle svých představ. Mají nový nábytek, televizi a veškeré vybavení. Něco získaly od organizace DOLMEN, zajišťující asistenční službu. Některé věci si koupily ze svých peněz. Navíc nejsou osamoceny, ve stejném domě bydlí 4 klientky, které se stěhovaly do chráněného bytu přesně před rokem.


20. 9. 2008
          Dovolená ve Francii se konala ve dnech 6.-14.9.2008. Vyjelo nás autobusem celkem 49 lidí. Z Jestřebí nás bylo 20 děvčat a z Křešic bylo 10 kluků. Jako doprovod jelo celkem 6 zaměstnanců. Dalších 13 míst obsadili další cestující. Cesta autobusem byla dobrá a za 18 hodin jsme dojeli přes Německo, Švýcarsko, Itálii a Francii, do Antibes (Antib). Bydleli jsme v karavanech po pěti. Bylo to fajn. Počasí nám přálo celou dobu. Sluníčko svítilo a na pláži bylo krásně. Chodili jsme i na výlety. Jeden výlet byl do Cannes (Kán), kde jsme viděli lodě a místo, kde probíhají filmové festivaly. Je tam chodník slávy s otisky rukou významných osob, hlavně herců.Druhý výlet byl do Nice (Nis) na prodejní trh. Nakoupili jsme si hrnky, trička a jiné suvenýry na památku. Byli jsme se podívat v Marinelandu, kde cvičí lachtany, delfíny a kosatky. Bylo to nádherné vystoupení. Jiný den, spíš večer, jsme šli do zábavného parku na kolotoče Dovolená utekla jako voda. Týden byl pryč a my se těšili domů. Cestou nás zastihl déšť a ten jsme dovezli i domů. Tady byla zima, jen 18 stupňů a ve Francii bylo průměrně 27 stupňů. Ale doma je doma. Příští rok pojedeme jinam. Kam? Nevíme, zatím.


2007

          Dnem 1.7. 2007 došlo k přejmenování Ústavu sociální péče Jestřebí na Domov Sluneční dvůr, p.o. Zároveň se změnila cílová skupina uživatelů, kdy do zařízení mohou být přijímáni i muži.


          Ve dnech 28.5. až 31.5.2007 proběhl v Horní Vysoké u Úštěku V. ročník sportovních her Ústeckého kraje. Za náš ústav se zúčastnil sportovní klub „Berušky“ ve složení: Michaela Ciparová, Marie Ciparová, Stanislava Honsů, Věra Pátková, Radka Čermáková a Jana Lipovská. Fotky ze sportovních her jsou zde .


          Ve dnech 29. 5. až 1. 6. 2006 ve Stvolínkách na českolipsku proběhl IV. ročník sportovních her Ústeckého kraje. Za náš ústav se zůčastnil sportovní klub Berušky ve složení: Michaela Ciparová, Marie Ciparová, Stanislava Honsů, Věra Pátková, Radka Čermáková a Stanistava Berkiová.

2006

Sportovní hry ve Stvolínkách 2006          Stěhování klientek proběhlo dne 1.12.2007 a po roce bydlení můžeme tento stav vyhodnotit. Všechny klientky si brzo zvykly na samostatné bydlení a postupem času byla snížena asistenční služba z 24 hodin denně na občasnou návštěvu asistenty v odpoledních hodinách.
          Všechny klientky byly zaměstnány na částečný úvazek u různých organizací na úklidové práce.


          Ke konci roku 2007 naše zařízení opustí 9 klientek. Připravujeme ve spolupráci s neziskovou organizací DOLMEN chráněné bydlení ve městech Liberec a Česká Lípa. V Liberci budou ubytovány 4 klientky v městské části Vestec. V součastnosti probíhá rekonstrukce bytu, která by měla skončit v říjnu.


          Chráněné bydlení v Sosnové u České Lípy bude v rodinném domku, který v součastnosti prochází rekonstrukcí vnitřních prostor. Předpokládaná doba dokončení úprav a stěhování klientek je plánovaná na prosinec letošního roku.